تبلیغات
وبلاگ مهدی ابراهیمی - مطالب شهریور 1394
شنبه 14 شهریور 1394  11:49 ب.ظ    ویرایش: شنبه 14 شهریور 1394 11:51 ب.ظ
نوع مطلب: روز نگاری ،


انقلاب کبیر اسلامی ایران مرهون آحاد مردم ایران و محصول جانفشانی‌های خونین در اکثر شهرها وروستاهای ایران است؛ بنابراین برای پیشرفت ایران نیز نمی‌توان تنها به پایتخت سیاسی امید بست؛ چه آنکه ظرفیت‌هایی که در سایر شهرهای کشور است بستر مناسب‌تری برای جهانی‌شدن انقلاب اسلامی فراهم کرده است.

مشهدجهانی؛ نگاه جهانی

١. انقلاب کبیر اسلامی ایران مرهون آحاد مردم ایران و محصول جانفشانی‌های خونین در اکثر شهرها وروستاهای ایران است؛ بنابراین برای پیشرفت ایران نیز نمی‌توان تنها به پایتخت سیاسی امید بست؛ چه آنکه ظرفیت‌هایی که در سایر شهرهای کشور است بستر مناسب‌تری برای جهانی‌شدن انقلاب اسلامی فراهم کرده است. در میان شهرهای ایران، مشهد در بسیاری از حوادث و وقایع دوران انقلاب اسلامی پیشرو بوده و هست. ازاین‌منظر، مشهد برای نقش‌آفرینی در عرصه تعاملات فرهنگی بین شهرهای جهان اسلام و سایر شهرهای جهان به‌شکل کارکردی و ساختاری ظرفیت‌های ناشناخته و شناخته‌شده را در خود جای داده است. تشکل‌های فرهنگی و مردمی مشهد با درک صحیحی از این فرصت تاریخی در حال عزیمت به دهه ۴٠ انقلاب اسلامی هستند. نقش و اهمیت ارتباطات فرهنگی و مردمی به‌ویژه NGO ها (مصطلح ادبیات تشکل‌های مردمی) در تسهیل روابط بین کشورها بر هیچ صاحب‌نظری پوشیده نیست و عجیب نیست وقتی بخوانیم تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دفاتر فرهنگی بریتانیا، آمریکا و روسیه در شهر مشهد مسئولیت تسهیل ارتباطات نخبگان علمی و فرهنگی را با مقاصد خاص خود پیگیری می‌کردند و ازاین‌منظر توانسته‌اند در فضای علمی و فرهنگی شهر مشهد حتی تاثیرگذار نیز باشند.
٢. ورود به این عرصه ازجانب تشکل‌های مردمی و فرهنگی و گسترش ارتباطات با سایر هم‌قطاران خود در شهرهای اسلامی و غیراسلامی باید برمبنای اهداف استراتژیک انقلاب اسلامی ایران و تشکیل اتحادیه‌های مردمی در برابر نفوذ و سلطه استکباری و امیددادن به مستضعفان جهان باشد. برای ترسیم مشهد جهانی پیش و بیش از گفتمان و نگاه آسیب‌شناسانه، مناسب‌تر است نگاه فرصت‌محوری بر این گفتمان حاکم شود. داشته‌هایی که هرکدامشان می‌تواند به‌طور مستقل در حیات اجتماعی و فرهنگی و حتی اقتصادی مشهد مؤثر و مفید واقع شود. البته نفی نگاه آسیب‌شناسانه به‌معنای قبول آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی فعلی و پیش رو نیست و الزاماً باید آسیب‌ها و چالش‌ها جزئی از برنامه‌های اصلاحی در این گفتمان باشد. قبل از تعریف اقدامات مهم‌ترین مسئله «نگاه جهانی» به عملکردهاست. ازآنجاکه بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی محصول سبک‌های زندگی ترجمه‌شده سالیان دراز در اکثر کشورهای اسلامی و حوزه نفوذ روشنفکران غرب‌باور در اکثر کشورها دیده می‌شود؛ بنابراین تولید هرگونه محصول یا اجرای هر ایده‌ای می‌تواند علاوه‌بر پاسخگویی به نیاز محلی، نگاهی به خانواده‌های جهان اسلام داشته باشد. شکل‌گیری این نگاه، مستلزم تقویت خودباوری فرهنگی تشکل‌ها، افزایش ظرفیت‌های فکری و دوری از مسائل حاشیه‌ای است.
٣. مشهد امروز، به‌مدد وجود حرم مطهر رضوی فی‌نفسه فرصتی است که اگر فرصت‌هایی مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، روضه‌های زنانه به‌عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی زنان، محافل قرآنی، شبکه زیارت، ظرفیت زندگی مسالمت‌آمیز زندگی اهل تسنن و تشیع، تشکل‌های خودجوش مردمی، مراکز هنری و... هم در دسترس نبود، نگاه جهانی به مشهد ضروری به‌نظر می‌رسد. اگرچه هرکدام از ظرفیت‌هایی که فهرست شده و ظرفیت‌هایی که می‌شود به آن افزود، آینده روشنی پیش روی باور جهان‌شهری مشهد خواهد گشود.

   


نظرات()  
شنبه 7 شهریور 1394  07:43 ق.ظ    ویرایش: شنبه 7 شهریور 1394 08:04 ق.ظ
نوع مطلب: روز نگاری ،


۱. براساس اعلام مسئولان مدیریت شهری، هزینه سالانه نگهداری موجود زنده‌ای مانند شهر مشهد حدود ١٠٠٠میلیارد تومان برآورد شده و اگر قرار باشد «کیفیت زندگی» در شهر از این که هست «بهتر» شود، بیش از ١۵٠٠میلیارد تومان هزینه برای بهینه‌سازی یا توسعه زیرساخت‌ها لازم است. بخشی از هزینه شهر از محل اعتبارات دولتی (درآمد حاصل از فروش نفت و احتمالاً مالیات) تخصیص داده می‌شود و البته از دهه ۶٠ تا حالا روزبه‌روز این تخصیص‌ها کمتر شده و البته سیاست درستی نیز بوده و هست تا کلان‌شهرها، «خودگردان» شوند و دستشان به جیب خودشان باشند.
۲. محقق‌شدن منابع درآمدی مدیریت شهر، به‌دلیل ناپایداری درآمدها به متغیرهای دیگری وابسته است و ازجمله مهم‌ترین منابع ناپایدار، ساخت‌وساز و صنعت ساختمان است. بنابراین مدیریت شهرداری به ادعای برنامه‌ریزان و سیاست‌گزاران، علی‌رغم میل باطنی، فاصله درآمد معین تا محقق را از این بخش جبران می‌کنند. فرض کنیم اگر قرار باشد مردم ازطریق پرداخت عوارض در نگهداری و توسعه شهر مشارکت فعال و هدفمند داشته باشند ...

ادامه مطلب   


نظرات()  
چهارشنبه 4 شهریور 1394  08:34 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 4 شهریور 1394 08:36 ق.ظ
نوع مطلب: کتاب نگاری ،

شاید ادامه ی همان دغدغه های فرهنگی است.به روز تر البته ! خواندن این کتاب را به دوستانی که می توانند کاری بکنند کارستان ، توصیه می کنم.

   


نظرات()  
  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

وبلاگ مهدی ابراهیمی