جمعه 28 اردیبهشت 1397  ساعت 15 و 52 دقیقه و 00 ثانیه    ویرایش: - -
نوع مطلب: جامعه نگاری ،

پدر شهید ولی الله اسفندیاری در یکی از روزهای بارانی بهارداستان را از این جا شروع کرد:

اوایل انقلاب بین مردم کوپن مرغ و روغن و ... توزیع می شد.من مغازه داشتم و بین مردم مرغ زنده توزیع می کردیم.برای چند خانواده مرغ کم آمد.گفتم اگر خبری از ولی الله بیاورند که زنده است ، همین گوسفند را قربانی می کنم.هنوز حرفم تمام نشده بود ، گفتند «ولی الله» آمد. ولی الله آمد.چند ماه بود از او خبری نداشتیم.باور کرده بودم او اسیر کومله های کردستان شده است.گوسفند را قربانی کردم و کسانی که مرغ نگرفته بودند ، گوشت گوسفند گرفتند.

سال 65 بود. دوباره اعزام شد.5 فروردین با پسرعمویش آمد و خداحافظی کرد.به دلم افتاد این دیدار آخر است.از مغازه آمدم بیرون تا سر کوچه نگاهش کردم.قد وقواره اش را خوب تماشا کردم.تا 200 متر همین طور نگاهش کردم.13 فروردین زنگ زد که ما رفتیم هفت تپه.گویا تشویقی داده بودند.18 فروردین از سپاه آمدند در خانه.همه را می شناختم.خودم در بسیج فعال بودم.پرسیدند شما کسی را در جبهه دارید؟گفتم بله ولی الله و پسر عموهاش جبهه هستند.گفتند پسر شما زخمی شده است.گفتم نه زخمی نشده ، شهید شده است.آیه انا لله و انا الیه راجعون را خواندم.آمدم خانه اقوام و به همه خبر دادم و سپردم که کسی با صدای بلند شیون نکند. مادر شهید آمد مغازه.گفتم حاج خانم تبریک ، تبریک.ما هم جز خانواده شهدا شدیم.

در مراسم تشییع جمعیت زیادی از مردم «خان ببین» شرکت کردند.موقعی که خواستند شهید را دفن کنند.امام جمعه «علی آبادکتول» گفتند پدر شهید بیاید.آنجا که خواستند دفن کنند، گفتم من از اباعبدالله خجالت می کشم موقعی که گفتند:ای جوانان بنی هاشم بیایید.! ولی الله 17 سالش بود.از ناحیه قلب تیر خورده وشهید شده است.بدن سوخته بود.

مادر شهید می گوید:خودم ولی الله را بردم بسیج و ثبت نام کردم برای جبهه.گفتم بچه های دیگه کوچک هستند.فعلا! ولی الله بزرگ است و می خواهم او را به اسلام تقدیم کنم.

پانوشت:

از منابع قدرت پایدار مردم هستند.چیزی که در دنیا حریف ندارد قدرت ایمان و باور به معاد و روز قیامت است.باوری که در دهه 50 و 60 امام خمینی آن را شناسایی و سازماندهی کرد.مادر و پدری که می گوید اگر 10 پسر داشتم می فرستادم برای اسلام ، برای قرآن شکست ناپذیر است اگر چه به ظاهر بدن جوان 17 ساله اش را سوخته برایش برگردانند.اتکا به چنین قدرتی رمز پیروزی است.

منزل پدر شهید ولی الله اسفندیاری اکنون حسینیه و موزه شهدای محله و در محله امامیه مشهد پذیرای مومنین در ایام الله است.

@mardomeiran

   


نظرات()  
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

مهدی ابراهیمی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات