چهارشنبه 27 مرداد 1395  ساعت 22 و 20 دقیقه و 00 ثانیه    ویرایش: یکشنبه 7 شهریور 1395 ساعت 19 و 20 دقیقه و 07 ثانیه

۱– چند ماه پیش همسایه کناری مان گفت :قرار است دور پارک جنگلی طرق را ببندند و هتل بسازند.مطلب را به شوخی گرفتم و گفتم بعید می دانم ،چون جنگل یک پارک عمومی است و سازمان و نهادها به این کار که یک مکان عمومی تبدیل به یک مکان اختصاصی شود ، موافق نیستند وبعدهم اینجا تنها مجموعه تفریحی بیش از 50 هزار از مردم محله های سیدی ، ثامن ، ابوذر و ...است.این حرف را هم مثل برخی از حرف شایعه سازی جدیدی پنداشتم و توجیه کردم که خیل بعید است.!۲- چندین ماه گذشت و بنری نصب شد که مژده ! مژده ! قرار است در این زمین مجتمع تفریحی افتتاح شود.زمینی کوچک از سمت ورودی بولوار ثامن است و بعد سوله ی نیمه کاره ورزشی تخریب و زمین ورزشی موقتی نیز بود که فنس های آن جمع آوری شد. اما بعد چند وقت که دقیق یادم نیست ، ستون هایی شروع به بالا آمدن کرد ، به سرعت پارک جنگلی را محاصره کرد.کم کم حرف همسایه مان باورم شد که واقعا خبرهایی است!.از آن روز به بعد منتظر بودم یک مسوولی ، عضو شورای شهری ، انجمن مردمی ،ان جی اویی ، فعال محیط زیستی ، فعال فرهنگی ، ورزش دوست ها یافعالان اجتماعی موضع بگیرند.خبری نشد.گویا اخبار جنوب شرقی شهر به کسی نمی رسد.!

۳- بعد از چند وقت زمزمه های پیوست فرهنگی و اجتماعی مطرح شد.کم و بیش برخی رسانه ها پرداختند و نوشتند.اما برای ما که همسایه این پارک هستیم و جز مردم عوام هستیم متوجه پیوست و متن و حاشیه نمی شدیم.کم کم ستون ها تمام شد.ستون ها چراغ دار شد.و نمایی از دیوارهای آینده را هم گذاشتند ، احتمالا منتظر نظرخواهی مردمی هستند که ببینند کدام حصار زیباتر است؟

۴- تا اینجا آنچه نوشته ام خاطرات شفاهی یک ساکن محله صبا و هم جوار مجتمع آفتاب است.کار خبرنگار شهرآرا محله 20 سال بعد را ساده کردم که اگر خواست خاطرات شفاهی مجتمع آفتاب در محله صبا را بنویسید ؛ راحت تر کرده ام.

۵- اما از اینجا به بعد لازم است سلامی عرض کنیم به همسایه ی میلیاردی مان.به رسم احترام از خودمان می گویم.جانم برایتان بگوید که همسایه های شما کارگر و کارگر زاده اند.یکی از دلخوشی هایشان تفریح در همین پارک بود.چندصد نفری هم صبح در این پارک صبح ها می دویدند. تفریح نه با گلف ؛ بلکه آتشی وزغالی و چای وسفره ای که غذایی را از خانه می آورند.نمی دانیم تکلیف مان در آینده چی می شود؟ از قرار معلوم فهمیده ام که پیوست فرهنگی گویا همین «ما» هستیم.که «ما» خبر نداریم تا چه رسد به این گویا قرار است این پروژه تاثیراتی هم بر «ما» داشته باشد.

۶- اما شما که می توانید یک پارک «عمومی» به این بزرگی را «خصوصی» مجوز بگیرید ، چه اشکال دارد حداقل چند مشکل ما را بشنوید البته برخی هاش عمومی است.همسایه خوب است از مشکلات همسایه خبر داشته باشد .یکی از مشکلات بوی بد ومتعفن کال مجاور پروژه بزرگ شماست.تابستان ها این بو به حدی است که نمی شود حتی ثانیه ای کنار این کال ایستاد.ما کارگر زاده ها صادق هستیم.گفتم که فردا توریست وگردشگرهای عزیز این مجتمع از بوی تعفن این کال اذیت نشوند.نمی دانم این که پنجره های هتل باید به چه سمتی باشد که بوی بد کال کسی را اذیت نکند چه « پیوستی» است؟ مشکل دیگری هم داریم.چند سال درخواست دادیم تعمیرگاه اتوبوس رانی از کنار ما به جای دیگری منتقل شود.زمانی وروزگاری این جا حاشیه شهر و دور از شهر بوده ، الان دیگر ما در مرکز شهر هستیم.ما همسایه پروژه هشتصد میلیارد تومانی شده ایم.گاهی روشن بودن اتوبوس های از رنگ و رو رفته و دودزا همسیه ها را اذیت می کند والبته بعید می دانم از نظر زیبایی شهری چهره مناسبی برای این پروژه باشد.

۷- مشکل کوچک دیگری هم هست.برخی از کوچه های محله ما مشکل آبگرفتگی در زمستان دارد.چندسال است قول رفع آن را داده اند.آب جمع می شود وتابستان ها بوی بدی می دهد.بخشی هم هست که خاکی است و باید به نظرمان با یک نهاددیگر هماهنگ شود که یا پارک خطی احداث کنند یا آسفالت کنند.

۸- اما همسایه ی عزیز!خدمات فرهنگی ، ورزشی ، گردشگری این مجتمع با سرمایه گذاری 800 میلیاردی با درآمد 800 هزار تومانی همسایه ها هم خوانی ندارد.حالا که جمعه ها نمی شود در این پارک تفریح کنیم ، بهای خدمات شما آن قدری هست که سالی یکبار بتوانیم ما هم به استخرمجموعه شما برویم ؟ بیش از این سوال نمی کنم و باز چون همه مسوولان با این پروژه موافقند ، ما همسایه ها از وجود شما خوشحالیم و با صدای رسا می گوییم:سلام همسایه!

   


نظرات()  

مهدی ابراهیمی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات