پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392  ساعت 14 و 18 دقیقه و 57 ثانیه    ویرایش: جمعه 20 اردیبهشت 1392 ساعت 18 و 20 دقیقه و 47 ثانیه
نوع مطلب: کتاب نگاری ،

1- فرهنگ کتابخوانی در همه شهرها نیاز به تجدید نظر در روش وعملکرد دارد.در مشهد از همه جا بیشتر.سرانه کتابخانه های عمومی در شهر 3 میلیون نفری بسیار ناچیز است.به دلیل عملکرد کلیشه ای در برگزاری مسابقات کتابخوانی و گاهی اوقات به لجن کشیدن آن ( تولید کتاب برای مسابقه) ، تحمیل کتاب به مخاطب با زور جایزه وباز بدقولی های سازمان ها و نهادها در جایزه ها! وضعیت سرانه کتابخوانی را واقعا اسف بار کرده است.کتاب که باید مونس و همدم تنهایی ها و خلوت انسان باشد ، نه تنها در سبد خانواده جایگاهی ندارد که گاهی اوقات خرید بسته ای چیپس و پفک بر آن ارجحیت می یابد.برای کارهای بزرگی مانند نهضت کتابخوانی ، نیازمند چرخه ی تولید ، توزیع و مصرف هستیم.و خنده دار است که هنوز تبلیغ کتاب در شبکه های رسانه ای و روزنامه ها به مثابه ی معرفی یخچال و ...تبلیغ پفک است.

2- " ای بابا کی دیگه حالا کتاب می خواند؟ " این تک جمله به معنای تسلیم شدن و در موضع انفعال قرار گرفتن همه مسوولان فرهنگی است.این بیماری فرهنگی به خانواده هم سرایت می کند.وقتی برنامه ریزان فرهنگی تسلیم می شوند ، مردم به تبع آن در گرفتاری های روزمره از کتاب غفلت و گاهی مخالفت می کنند.خودم در یک فروشگاه دیدم خانواده ای را که در برابر اصرار فرزندش برای خرید کتاب مقاومت می کرد.ولی در سبدشان تعداد زیادی کالای غیرضرور خوردنی و صرفا شیک دیده می شد.

3- مشهد نیازمند یک ستاد راهبری فرهنگ کتابخوانی است که بتواند با یک برنامه ی 3 ساله کوتاه مدت اوضاع و احوال فعلی را سر وسامانی دهد.

   


نظرات()  

مهدی ابراهیمی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات