به خاطر تعطیلی عید فطر کتابفروشی ها بسته بود. هم چنین روزنامه فروشی ها.اما نوجوانی سی دی کنار میدان شهر بساط کرده بود و جوانان جلال آبادی دورش را گرفته بودند.۹۰ درصد فیلمهایش هندی بود.یک فیلم ایرانی پیدا کردم.وقتی خوب دقیق شدم دیدم فیلم نیست.مقصود از فیلم دختر ایرانی ؛ شو و رقص دختر ایرانی است. این هم سهم ایران از فرهنگ و هنر در بازار فرهنگی جلال آباد.!با چند نفری از دوستان جلال آبادی هم کلام شدم.جایی که صحبت از ایران هست نمی شود از آمریکا صحبتی به میان نیاید.آنها شجاعت رهبر و رئیس جمهور ایران را می ستودند.۲۵ عصر چهارشنبه است.کم کم باید از این شهر دوست داشتنی خداحافظی کنیم.همان مسیری را که آمده ایم باید برگردیم.خداحافظی از دوستانی که چند روز به آنها زحمت داده این سخت است ولی باید راه رفتنی را برگشت.!مهمان نوازی حاجی قدیر جز خاطرات فراموش نشدنی است.خصوصا وقتی با خنده ای بلند گفت این ایرانی ها یک مشکل دارند و آن این است که زن ذلیل هستند!!.۲۶ کالایمان (لباس) را جمع کردیم بوتهایمان(کفش) را پوشیدیم.سر راهمان از بند برقی (سد) درونته بازید کردیم.به دلیل بدقولی دوست تهران نشینمان ما از بازدید چند جای تاریخی بازمانده ایم. بند درونته برق تولید می کند وهم چنین در مسیر برگشت بند ماهی پر و بند سروبی را هم دیدم.مسیر رودخانه بسیار زیبا و سر سبز بود.به قول خودشان اینجا مثل شمال ایران است.احسان دوربینش را از شیشه ماشین بیرون گرفته و مدام عکس می گیرد.یکی از مهم ترین مشکلات کشور افغانستان تولید برق است.برق یکی از زیر ساخت های توسعه ی امکانات رفاهی است و البته من این طرف و طرف خواندم که قرار است از ظرفیت بند ماهی پر و سروبی بیشتر استفاده کنند.به واقع مردم مظلوم افغانستان شایسته خدمات رفاهی بیشتری هستد.

۲۷ طبق برنامه ریزی ما که ساعت ۱۶ را برای خداحافظی از جلال آباد اختصاص داده بودیم قرار بود ساعت ۱۹ نیز به کابل برسیم.راننده کرولا جوانی بود برای ما آشنا. او نیز ما را شناخت. می گوید دیروز شما در موترشویی ایست کرده بودید.راننده های افغانستان به موسیقی بسیار علاقمند هستند.خار کیلومتر شمار موتر کرولا روی ۱۲۰ ایستاده بود و راه شمال گونه را به سرعت طی می کردیم.خب این طوری زودتر هم می رسیدیم.۲۸ یک بار دیگر هم نوشتم که در افغانستان روی سرک های پخته (جاده آسفالت) حساب باز نکیند.نزدیک شب مسافرت نکنید.راننده محترم از صدای موسیقی پشتو خیلی خوشحال بود. آخر صدا را هم انتخاب کرده بود.خلاصه ما که هیچی نمی فهمیدیم توافق کردیم ایشان آهنگ دری بگذارد. کم کم به محمد اصفهانی رضایت داد و از طریق بلوتوث گوشی همراه و رادیو ایشان این اتفاق افتاد.۲۹ اما بیشتر موسیقی سنتی کشتکار بوشهری سر ذوقمان آورد که :منم سرگشته ی حیرانت ای دوستکنم یکباره ،جان قربانت ای دوستتنی ناساز شوق وصل کویتدهمسر بر پیمانت ای دوستدلی دارم ز آتش خانه کردهمیان شعله ها ،کاشانه کردهدلی دارم که از شوق وصالت وجودم را ز غم ویرانه کرده۳۰ ساعت ۱۵ موتر متوقف شد.ترافیک شده بود.از شیشه ماشین سرم را بیرون آوردم و جلوتر را نگاه کردم.۲۰ کیلومتر تا سروبی فاصله داریم و نزدیک ۹۰ کیلومتر تا کابل.چند ماشین نظامی در حال جا به جا شدن بودند.راننده تشویش (نگران)شد و ما بیشتر. شنیده بودم هر وقت نیروهای آیساف از جاده عبور می کنند باید همه متوقف شوند حداقل حدود یک ساعت طول می کشد.بنابراین ما باید ادامه جاده را شب هنگام عبور کنیم. بخش اصلی جاده که گردنه خیبر است را هنوز عبور نکرده دایم. حدود نیم ساعت معطل شدیم. خوشبختانه خبری از نیروهای آیساف نبود. یک دستگاه نفربر وسط جاده خاموش کرده بود. به هر ترتیبی بود با کمک بقیه ماشین های نظامی ؛ نفربر را از وسط جاده به کناره هدایت کردند.۳۱ دوباره سرعت گرفتیم و البته هوا گرگ و میش شده بود.مجید برای این که مثلا در گردنه های خیبر ترس به سراغمان نیاید داستانی سر هم کرده بود از سفر “یوسف” به ایران.راننده با احتیاط گردنه ها را طی کرد.حدود ساعت ۸ به تابلویی رسیدیم که نوشته بود.

شبکه های ماهواره ای افغانستان ؛ جدای از نمای کلی شبکه های ماهواره در سایر نقاط دنیا نیست.اما اکثر شبکه ها فیلم هندی را چاشنی برنامه های شب و روزشان کرده اند.یکی از افغانی ها می گوید کم کم زبان هندی ما از خود هندی ها بهتر خواهد شد.سی دی فروشی های کنار خیابان هم همین حکایت را دارند.۳۸ رستوران ها ؛ فروشگاه های بزرگ و اماکن عمومی مجهز به گیت های امنیتی یا حضور ماموران تفنگدار است.این اماکن از جانب گروه های انتخاری برای بمب گذاری تهدید می شوند. شیشه عقب ماشین دوست ما ، شکسته بود. می گوید همین دیروز جلوی یک بازار بزرگ درگیری شد و شیشه ماشین من شکست.۳۹ برخی از رستوران های زنجیره ای بین المللی هم در کابل شعبه دارند وغذاهای اروپایی و سنتی افغانستان را عرضه می کنند.ظهر ” یوسف ” در رستوران “کی اف سی” مهمانمان کرد.رستوران بزرگی بود.جوانان کروات زده افغان با موهای روغنی و فشن مشتری رستوران بودند.قیمت غذا تقریبا با ایران برابر می کند.کوفتهکاراییقابلی پلوبرنج بریانیسالاد افغانیمن تو تکه کبابرا از منوی غذایی رستوران انتخاب کردیم.بسیار خوش طعم بود.به افغانستان سفر کردید حتما تکه کباب بخورید.هم چنین قابلی پلو. البته ذائقه ها در غذا متفاوت است.۴۰ به یکی از فروشگاه های بزرگ کابل هم سرکی کشیدیم.یک دست کت وشلوار حدود ۷۰۰ هزار تومان اتیکت زده بودند.برای من غرفه ی عرضه ی محصولات فرهنگی جالب بود.همه طبقات را دنبال یک فیلم ایرانی گشتم ؛ پیدا نکردم. در بخش موسیقی البته از چند خواننده ی این ور و اون ور آبی یک طبقه اختصاص یافته بود.آلبوم آقای رضا صادقی و محسن چاووشی را داشتند. و همین طور هایده ، مهستی ، جواد یساری،عباس قادری،معین.این هم سهم ما از فرهنگ و هنر فارسی در یکی از فروشگاه های کابل!۴۱ ولسوالی پغمان تا کابل ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.منطقه ای طبیعی و بسیار زیباست. بند (سد غرقه)دریاچه کوچکی را پدید آورده است و مردم اطراف برای تفریح به این منطقه می آیند. وقتی به تابلوی تفرجگاه غرقه می رسید مبلغی را باید برای ورود به این منطقه پرداخت نمائید.قایق سواری کردیم.هوای بسیار مطلبوب و فضای بسیار دلنشینی دارد.از کنار انار تازه پغمان نمی شود گذشت.یک لیوان بزرگ آب انار گرفتیم وخوردیم. البته اینجا نباید خیلی به مسائل بهداشتی اهمیت قائل باشید!.مثلا دست اون جوونی که آب انار می گیرد ضد عفونی شده یانه؟! یا مثلا همه لیوان ها را در یک سطل آب آبکش می کنند و خود آب این سطل شده رنگ آب انار.به هر حال خیلی خوشمزه بود. به قول خودمان خیلی چسبید!۴۲ عصر جمعه ؛ از باغ بابری و قصر دارالامان بازدید کردم. بنای تاریخی درالامان به وسیله گلوله های سبک وسنگین زخمی شده است.این قصر تاریخی تقریبا جای سالمی ندارد.از نمای ساختمان می توان حدس زد که معماری اسلامی ندارد. بعد خواندم که ساختمان این قصر درسال ۱۳۰۴ هه ق تحت نظر مهندس والترآرتن آلمانی آغازشده و و در سال ۱۳۰۶ تکمیل گردیده است.در حال حاضر فقط چند عسکر از این ساختمان مواظبت می کنند و به گفته مسوولان دولتی افغانستان بودجه ای برای ترمیم آن پیش بینی نشده است. این قصر در زمان “شاه امان الله غازی” ساخته شده است.

 

 

 

Template Design:Dima Group