با جمع فعالان فرهنگی و اجتماعی #باهم_کار در ادامه سلسله نشست های گفت و گو با صاحب نظران و فعالان، چند ساعتی را با آقای گنابادی نژاد گفت و گو کردیم.


🔹به جای نقد کردن و نق زدن یک کار ایجابی برای حوزه فرهنگ شهر، تدوین برنامه است. چون برخی از دردمندان به نق زدن مبتلا می شوند. ولی جمع شدن دور هم و ایجاد یک کار تشکیلاتی برای تدوین کار فرهنگی، تمرین کار جمعی هم هست.

🔹تمرین کار جمعی و تشکیلاتی ارزشمند است. تمرکز نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی یکی دیگر از مزیت هاست. بعد باید مسائل فرهنگی و اجتماعی اولویت بندی و یک اقدام اولویت دار بزرگ انتخاب شود.🔹در تمام زمینه ها شخصیت و سیره حضرت امام خمینی ره یک الگوی کامل است. تشخیص اولویت ها و انجام کارهای بزرگ را باید از حضرت امام (ره) الگوگیری کنیم.

🔹مثلا در زمان دفاع مقدس، فرموده اند مساله اصلی امروز جنگ است. یا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مساله اصلی را مشخص کرده بودند که شاه باید برود.

🔹کار فرهنگی خوب کاری است که قابلیت تکثیر داشته باشد. اقداماتی مثل شورای اجتماعی محله قابل تکثیر است.

🔹استفاده از ظرفیت مهمِ مردم است که در طرح ها دیده شود.مزیت اصلی جبهه فرهنگی انقلاب ارتباط با مردم است. نباید این مزیت را از دست داد.

🔹مثلا یک اقدام فرهنگی مردمی را که رهبری مثال زدند مثال افطاری های ساده در ماه مبارک رمضان است؛ این گونه اقدامات که مردم محور است، یکی از نیازهای امروز مشهد است. یعنی هم حمایت مالی و هم پشتیبانی با خود مردم است. مزیت همه این اقدامات یعنی ارتباط با مردم؛

🔹مساله بعدی در حوزه فرهنگی تربیت، رشد و تعالی نیروهای فرهنگی است و این تربیت در میدان عملیات محقق می شود. در برنامه ریزی فرهنگی که طراحی می کنید، هم رشد نیروهای فعلی و هم تربیت و تعالی نیروهای آینده باشد.

🔹تشکل های فرهنگی در حال تبدیل شدن به پیمانکار هستند. پیمانکار شدن یک آفت برای مجموعه های فرهنگی است.
🔹از کارهای فرهنگی اولویت دار تقویت مسجد است. منظور از تقویت مساجد وابسته کردن آنها به نهادها و سازمان ها و پول دادن نیست. تقویت نهاد مسجد است.
🔹کارهای فرهنگی و هنری که اقتصاد فرهنگ را هم در نظر داشته باشد در اولویت است. برخی کارهای فرهنگی که تبدیل به شغل هم شده است، مثل کتابفروشی واقعا نیازمند به حمایت جدی است. از ظرفیت مدیریت شهری باید در این زمینه استفاده کرد. برخی مشاغل بیش از ۵۰ سال قدمت تاریخی دارند.

 

 

 

Template Design:Dima Group