به گفته ی پیرمردی که یک قبرستان کامل کنار حرم حضرت زینب س مرده دفن کرده بود، سال های پیش عده ای در مسجد بزرگ دمشق (اموی) روز عاشورا قمه زنی کرده اند.از همان سال به بعد عزاداری های عمومی توسط وزارت اوقاف سوریه تعطیل و به اماکن متبرکه خاصی محدود شده است.بنابراین تعجب نکنید که سوریه وقت عاشوراو تاسوعا رنگ وبوی کربلایی ندارد.

۲- وقتی برای فاتحه خوانی شهید دکتر شریعتی که در قبرستانی ۲۰۰ متر پائین تر از حرم حضرت زینب س دفن شده است می رویدیرمردی هست که دائم تکرار می کند من ۵۷ سال است اینجا هستم.همه مرده های این قبرستان را خودم دفن کرده ام. پیرمرد خاطره و حافظه تاریخی قبرستان است که الان بازنشست شده و کار را به شاگردش سپرده است.

۳- “شریعتی” هم چنان ناشتاخته است.در کنج قبرستان بنایی کوچک متعلق به قبر دکتر شریعتی است.روی بنا که به سنگ مرمر و قبر هم داخل آن است ؛ دستنوشته هایی است که خواندن آنها بد به نظر نمی رسد.هر کسی از ظن خودش جمله ای از کتاب های شریعتی را نوشته است. حتی جنبش سبز هم با ماژیک سیاه چیزهایی نوشته اند. جمله ای نوشته اند که خیلی مورد توجه سبزها واقع شده است وبرآن حاشیه نوشته اند. نوشته اند ” دکتر نیستی ببینی نامردها چه می کنند؟” یکی از مشهدی ها که هم دوره شریعتی و از شاگردان وی بود این جمله را خواند و ادامه داد که : بله دکتر نیستی ببینی بعد از انتخابات عده ای چه بر سر مردم آوردند.چه فتنه ها که نکردند و چه نیرنگ ها. می گوید: کسانی که فکر می کنند از شریعتی هم می توانند علم مخالفت درست کنند هنوز شریعتی را نشناخته اند. چون اگر او را بشناسند او اول کسی بود که توسط سبزها اعدام می شد.شریعتی را به این خاطر کشتند که گفت من پیرو آقای خمینی هستم.هر کسی شریعتی را با خواست سلیقه ای خودش معنا می کند در صورتی که او متفکری است صاحب افکار درست وغلط. مثل همه متفکران و نظریه پردازان دیگر.عاقله مرد مشهدی دل پر دردی داشت.۴- در صحن حرم حضرت زینب سیک زن عرب زبان راه می رفت و تارهای موی یکی دو زن ایرانی را که از پوشش روسری دور مانده بودند با دست خودش موها را زیر روسری هاشان قایم می کرد. وبعد دست نوازش بر سر آنها می کشید. خانمی که دوست نداشت همه ی موهایش قایم باشد گفت :ای بابا اینجا هم که گیر می دهند

 

 

 

Template Design:Dima Group