آقای ابراهیم زره ساز پیش از مدیریت کانون پرورش فکری خراسان رضوی، معاون فرهنگی حوزه هنری و سابقه کار فرهنگی در ارشاد را کارنامه خود دارد.گزیده چند ساعت گفت و گو تقدیم شما می شود.
فرهنگِ مشهد در بین عامه ناپایدار است. اما در تهران فرهنگ تهران پایدار و غالب است. یعنی وقتی فردی وارد تهران می شود سعی می کند حداقل لهجه و زبان گفت و گو وارتباط را به تهران نزدیک کند.

فرهنگِ مشهد در بین عامه ناپایدار است. اما در تهران فرهنگ تهران پایدار و غالب است. یعنی وقتی فردی وارد تهران می شود سعی می کند حداقل لهجه و زبان گفت و گو وارتباط را به تهران نزدیک کند.
البته در بین نخبگان و فرهیختگان مشهد طی سال های اخیر این پایداری فرهنگ دیده می شود ولی هنوز بین عامه ضعف داریم.

برای ارزیابی واقعی ومنصفانه و عادلانه هر سازمان یا نهادی باید به ادبیات برنامه و بودجه مراجعه کرد و عملکرد آن را بر اساس شاخص های تعریف شده ، درصد رشد در هر سال ، تحقق اهداف کمی و عملیاتی و مهم تر از آن میزات تحقق هدف کمی بر اساس اعتبار تخصیص داده شده و هزینه شده سنجید. شاخص های ذیل ، شاخص های مدونی است که باید برنامه عملیاتی میان مدت را از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ برای حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد برنامه ریزی و پیش بینی کرده است. بررسی شاخص های داده شده میزان عملکرد هر حوزه را مشخص می کند. حوزه فرهنگی مدیریت شهری با زیر مجموعه های فرهنگی و هنری ، اجتماعی و مشارکت ها ، زائرین و گردشگری ، طرح وبرنامه و مالی و تربیت بدنی همگانی باید اهداف کمی وعملیاتی شاخص های ذیل را محقق نماید.سوال من از خیلی ها این است که آیا متون و فیروزه را خواندید؟ مفتون و فیروزه رمان انقلاب اسلامی است.چطور یک مدیر فرهنگی اهل کتاب نیست. نویسنده از مدیر توقعی ندارد جز شناسایی و شناساندن نویسنده و کتاب.مشکل مدیران فرهنگی این است که کتاب نمی خوانند و دغدغه ای نسبت به وهویت ندارند. نویسنده کارش پس از تالیف تمام است و این مدیران فرهنگی ماموریت شان شروع می شود.
خیلی عجیب است که در مشهد، نمی شود درباره مشهد صحت کردم. در دهه ۸۰ من داستان مشهد را در رادیو تهران روایت کردم!
ما باید نگاه تمدنی به مشهد داشته باشیم. مکتب هنر خراسان نحله های فکری دارد که کمتر شناخته شده است. این بخشی از هویت خراسان و مشهد است.اخوان ثالث ، اصغر الهی، مرحوم فرحبخش و کانون نشر حقایق و… در این مکتب هرکدام تاثیر خودشان را خودشان داشته اند.آقای حسین شادکام از بنیان گذاران فعالیت فرهنگی در شهرداری مشهد است.
یکی از مسائل کارفرهنگی در دهه هفتاد فقدان پیشینه ی کارفرهنگی در شهرداری ها بود. کارفرهنگی در شهرداری تهران با فرهنگسراهای تهران شروع شده بود. بنابراین ما برای کار فرهنگی تعریف ، نظریه و پشتوانه نظری نداشتیم. بنابراین اول لازم بود کار فرهنگی تعریف شود،بعد کار فرهنگی در شهرداری وبعد کار فرهنگی در شهرداری مشهد.
کار فرهنگی در مدیریت شهری باید پیوست اجتماعی داشته باشد و برای مردم نباشد، یعنی نتیجه آن اصلاح امور اجتماعی در رابطه مردم و مدیریت شهری باشد، و گرنه فرض کنید در حوزه هنر ، ماموریت شهرداری هنر برای هنر نیست. اقدامات هنری باید در راستای ماموریت ها و مدیریت شهری مانند هویت بخشی به شهر یا در راستای تقویت هنرشهری و … باشد.گفت وگوهایمان با #مهدی_یک_پسر ساعت ها طول کشیده است. خلاصه و کلید واژه هایی از حوزه فرهنگ و هنر ، خلاقیت و نوآوری فرهنگی را منتشر می کنم. او اولین پارک مفهومی زیارت را در مشهد طراحی و اجرا کرد ونشان داد می توان در حوزه فرهنگ و زیارت نیم نگاهی به اقتصاد ( نه درآمد زایی و نه سودآوری) هم داشت. بر اساس آمارها بیش از ۴۰۰ هزار نفر از پارک مفهومی زیارت در پارک وحدت بازدید کرده اند.
مهدی یک پسر سابقه طراحی سوغات فرهنگی ، سابقه برگزاری نمایشگاه سرمایه گذاری مشهد،عضو شورای فرهنگ شهروندی شهرداری را درکارنامه و امروز هم طراحی باغ موزه دفاع مقدس را به عهده دارد.
🔹️فرصت هزینه در سایر معاونت های شهرداری بیشتر از سازمان فرهنگی است. فعالت فرهنگی و اجتماعی نباید محدود به یک سازمان مجموعه شهرداری باشد.
🔸️ماموریت بسیاری از معاونت و سازمان های دیگر هم فرهنگی و هنری است.

 

 

 

Template Design:Dima Group